Teun van Erp bij profs actief
Teun van Erp bewegingswetenschapper en middenvelder in het tweede elftal, werkt sinds 1 december 2011 bij Skil-Shimano de derde, maar zeer ambitieuze, profwielerploeg van Nederland. Hier analyseert en adviseert hij onder andere over de trainingen van de renners. De redactie vroeg hem hoe hij daar terecht is gekomen en of hij misschien nog trainings- of voedingstips heeft voor de voetballers en korfballers van Prinses Irene.
Wil je jezelf even voorstellen?
Ik ben 26 jaar oud, woon nog thuis en heb geen relatie. Ik ben op dit moment druk bezig om een appartement te kopen op het nieuwe project Sparreweide.
Ik ben in 2002 begonnen aan de studie fysiotherapie aan de hogeschool Thim van der Laan te Utrecht. Deze studie heb ik zonder echte problemen afgerond in 2006. De opleiding vond ik heel leuk alleen tijdens het laatste jaar, wat geheel bestond uit het lopen van stage, kwam ik erachter dat dit werk toch niet helemaal mijn ding was.
Wat ben je na afronding van de studie fysiotherapie gaan doen?
Aangezien ik dus iets anders wilde gaan doen en het voor mij mogelijk was om verder te studeren ben ik in 2007 begonnen met de studie Bewegingswetenschappen aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Deze studie heeft normaal een duur van 4 jaar (3 jaar Bachelor en 1 jaar Master), omdat Fysiotherapie goed op Bewegingswetenschappen aansluit was het mogelijk om deze opleiding in 2 jaar te doen.
In welke richting ben je afgestudeerd?
Bij de studie Bewegingswetenschappen kun je op de VU kiezen tussen vijf verschillende afstudeerrichtingen waarbij ik voor Sport (Fysiologie) heb gekozen. Tijdens deze studie leer je alles over presteren en prestatieverbetering in de sport en dan wordt er vooral gekeken naar de fysiologische kant van sport.
Mijn afstudeerscriptie betrof een onderzoek of er een circadian (24 uur ritme) effect is op de efficiëntie van een mens. Dit circadian ritme is er bijvoorbeeld wel bij je lichaamstemperatuur, welke het warmst is rond de late middag en het laagst midden in de nacht. Dit afstudeerproject was onderdeel van een promotieproject waardoor dit onderzoek uiteindelijk gepubliceerd is in een wetenschappelijk blad met mij als co-auteur.
Tevens nog een literatuuronderzoek gedaan of het mogelijk is om met een genetische test vast te stellen of een talent in duursport ook daadwerkelijk de topsport kan halen. Mijn conclusie was dat het nu nog niet mogelijk is, maar in de toekomst zeker wel. Best een raar idee dat je dan door middel van een test weet of je kans maakt, als talent, om de top te bereiken.
In februari 2010 heb ik mijn bul behaald
Wat heb je hierna gedaan?
Hierna heb ik een tijd lang gewerkt bij eetcafé ’t Pumpke, omdat het werk vinden in Bewegingswetenschappen best lastig was. Tijdens mijn werkzaamheden kreeg ik een werkervaringsplek bij het NOC*NSF, waardoor ik toch twee dagen in de week werk deed waarvoor ik gestudeerd had. Tijdens een meeting bij het NOC*NSF heb ik de trainer van Skil-Shimano leren kennen. Via hem heb ik weer deze baan kunnen bemachtigen, dus heeft de werkervaringsplek uiteindelijk toch zijn vruchten afgeworpen.
Vanaf 1 december werk je bij Skil-Shimano wat is je taak hier?
Ik werk als Scientific Researcher bij Skil-Shimano (in 2012 team 1t4i tot de nieuwe hoofdsponsor bekend is). Dit
houdt voornamelijk in dat ik de trainingen van al onze renners (foto rechts sprinter Kenny v. Hummel die dit jaar voor een andere ploeg gaat rijden; Vacansoleil) ga analyseren en vervolgens met de trainer ga bepalen wat er anders en beter kan. Het belangrijkste uit de analyse zijn het monitoren van een aantal zaken zoals de progressie, de vorm, de belasting en de manier van trainen van onze renners. Een andere tool die we het komend jaar gaan invoeren waar ik veel van verwacht is de LSCT. Dit is een submaximale test waarmee we de vermoeidheid van onze renners kunnen bepalen. Hiermee kan de trainer dan vervolgens het trainingsprogramma aanpassen door deze te verzwaren wanneer er geen vermoeidheid optreedt en te verlichten wanneer men oververmoeid raakt.
Ook wordt een stukje innovatie mijn verantwoordelijkheid. Zo zijn we nu bezig met een andere kijk op voeding, nieuwe trainingsmethode, pre- koeling en een nieuwe denkwijze over herstel na training. Mijn taak is om een wetenschappelijke advies te geven over deze nieuwe methodes en denkwijzen.
Worden bewegingswetenschappers ook ingezet bij het voetbal en heb je nog tips voor Prinses Irene?
Veel professionele voetbalclubs maken tegenwoordig gebruik van Bewegingswetenschappers en deze worden op veel verschillende zaken ingezet. Bijvoorbeeld bij talentherkenning, trainingsanalyse, analyse van de tegenstander enzovoorts. Zo was onlangs de Octocopter een test bij de training van PSV, deze filmde van boven de training om deze zodoende beter te kunnen analyseren.
Omdat ik niet echt in het voetballen zit heb ik niet super veel tips. Ik denk eerlijk gezegd ook dat het voor het amateur voetbal/korfbal niet relevant is om zo diep in de trainingsleer, voeding en herstel te gaan. Ik verwacht dat je dan veel onnodige discussie krijgt, terwijl het eigenlijk helemaal niet relevant is. Om een voorbeeldje te noemen: Wij zijn aan het nadenken om na een training juist geen herstel toe te passen, omdat we verwachten dat de trainingseffecten dan extra vergroot worden. Dit is dus precies het tegenovergestelde van wat er normaal geleerd wordt op een trainingscursus, CIOS of HLO, maar daarbij eigenlijk ook helemaal niet van toepassing op amateursporters.
Hoe is 't met je blessure en wanneer zien we je weer op het veld?
Mijn liesblessure valt tegen, ik had allang verwacht weer te kunnen voetballen. Het gaat heel langzaam vooruit dus ik hoop na de winterstop weer fit te zijn.